AVX Corporation 08053F103K4T2A
08053F103K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08053F103K4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 25V X8R 0805
Datasheet Download
08053F103K4T2A.pdf
Availability of 08053F103K4T2A
QUANTITY
08053F103K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053F103K4T2A
Internal Part NumberEIS-08053F103K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053F103K4T2A
Related Links08053F1, 08053F103K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053F103K4T2A Details Description
Related parts for 08053F103K4T2A
CONN HEADER 8POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.2V 310MW SOD323F datasheet.pdf
RES 121 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 28MHZ 8DIP datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
RES SMD 0.36 OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
HOOK-UP 24AWG WHT/GRY 1000' datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 6A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 6.3UH 3A 31 MOHM SMD datasheet.pdf
CRYSTAL 27.120 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf