AVX Corporation 08053G473ZAT2A
08053G473ZAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08053G473ZAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 25V Y5V 0805
Datasheet Download
08053G473ZAT2A.pdf
Availability of 08053G473ZAT2A
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
08053G473ZAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053G473ZAT2A
Internal Part NumberEIS-08053G473ZAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053G473ZAT2A
Related Links08053G4, 08053G473ZAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053G473ZAT2A Details Description
Related parts for 08053G473ZAT2A
FUSE 250A 690V 1TN/110 AR UC datasheet.pdf
FUSE INDUST 40A 500V CLASS AM datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2812 datasheet.pdf
CONN PLUG 42POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS RT ANG W/SKTS datasheet.pdf
BOX S STEEL 18.9"L X 18.9"W datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 90POS .050 SMD datasheet.pdf