AVX Corporation 08053J330JBTTR
08053J330JBTTR picture photo
Mfg. Part Number
08053J330JBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 33PF 25V 0805
Datasheet Download
08053J330JBTTR.pdf
Availability of 08053J330JBTTR
QUANTITY
08053J330JBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053J330JBTTR
Internal Part NumberEIS-08053J330JBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053J330JBTTR
Related Links08053J3, 08053J330JBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053J330JBTTR Details Description
Related parts for 08053J330JBTTR
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 5A 125V datasheet.pdf
IC DUAL BCD UP-COUNTER 16-SOIC datasheet.pdf
CAP CER 0.082UF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 3.5MHZ RRO 16SSOP datasheet.pdf
3P JUNIOR-TIMER GH datasheet.pdf
CONN RCPT 200POS .050 R/A datasheet.pdf
DC22 POWER ENTRY MOD W/FLTR 4A datasheet.pdf
CONN HDR 33POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER 6-USP datasheet.pdf
Z-PACK/A RAMH.110P datasheet.pdf
CAP FILM 13UF 5% 250VDC AXIAL datasheet.pdf