AVX Corporation 08053K220FBTTR
08053K220FBTTR picture photo
Mfg. Part Number
08053K220FBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 22PF 25V 0805
Datasheet Download
08053K220FBTTR.pdf
Availability of 08053K220FBTTR
QUANTITY
08053K220FBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053K220FBTTR
Internal Part NumberEIS-08053K220FBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053K220FBTTR
Related Links08053K2, 08053K220FBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053K220FBTTR Details Description
Related parts for 08053K220FBTTR
CAP CER 47PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V SL AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 20PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 25V NP0 1210 datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
FILTER LINE 20A STUD LOW datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
T8370A TERMINATOR ASSEMBLY datasheet.pdf
SWITCH ROLLER LEVER SPDT 16A QC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS JAM NUT SKT datasheet.pdf