AVX Corporation 08053K4R7DBTTR
08053K4R7DBTTR picture photo
Mfg. Part Number
08053K4R7DBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 4.7PF 25V 0805
Datasheet Download
08053K4R7DBTTR.pdf
Availability of 08053K4R7DBTTR
QUANTITY
08053K4R7DBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053K4R7DBTTR
Internal Part NumberEIS-08053K4R7DBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053K4R7DBTTR
Related Links08053K4, 08053K4R7DBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053K4R7DBTTR Details Description
Related parts for 08053K4R7DBTTR
IC D-TYPE POS TRG DUAL 48SSOP datasheet.pdf
RES SMD 12.1KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CAP CER 240PF 50V T2H 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
BUTTON FOR SWES AND INDICATORS datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS BOX MNT PIN datasheet.pdf