AVX Corporation 08053K680FBTTR
08053K680FBTTR picture photo
Mfg. Part Number
08053K680FBTTR
Manufacturer
Product Category
Thin Film Capacitors
Brief Description
CAP THIN FILM 68PF 25V 0805
Datasheet Download
08053K680FBTTR.pdf
Availability of 08053K680FBTTR
QUANTITY
08053K680FBTTR Order Process
Ship out your order
Specifications of 08053K680FBTTR
Internal Part NumberEIS-08053K680FBTTR
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyThin Film Capacitors
SeriesAccu-P®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated25V
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case0805 (2012 Metric)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
FeaturesRF, High Q, Low Loss
Size / Dimension0.079" L x 0.050" W (2.01mm x 1.27mm)
Height - Seated (Max)0.044" (1.13mm)
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08053K680FBTTR
Related Links08053K6, 08053K680FBTTR Datasheet, AVX Corporation Distributor
08053K680FBTTR Details Description
Related parts for 08053K680FBTTR
CONN RCPT .100" 48POS SNGL GOLD datasheet.pdf
CARDEDGE 56POS DUAL .125 GREEN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONV DC/DC 115.5W 3.3V 35A datasheet.pdf
DIODE MODULE 3.2KV 1200A DO200AA datasheet.pdf
CBL 19POS 0.5MM JMPR TYPE D 8" datasheet.pdf
RES SMD 4K OHM 0.02% 1/4W J LEAD datasheet.pdf
MICRO 21C P 3" WHT JACKS NI datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 680NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
LOW PEAK NICKEL-PLATED datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf