AVX Corporation 08054D226MAT2A
08054D226MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08054D226MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22UF 4V X5R 0805
Datasheet Download
08054D226MAT2A.pdf
Availability of 08054D226MAT2A
QUANTITY
08054D226MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08054D226MAT2A
Internal Part NumberEIS-08054D226MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated4V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08054D226MAT2A
Related Links08054D2, 08054D226MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08054D226MAT2A Details Description
Related parts for 08054D226MAT2A
REG SW 1.1-1.85V 13A HORZ T/H datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS 2.5MM STR TIN datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 250V SNAP datasheet.pdf
DIODE MODULE 90V 200A TO244AB datasheet.pdf
CB BTS Y LONG 12 ASY datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM L-TAB T412 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.300" (7.62mm) datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 100MS SNT-4A datasheet.pdf
STOP PLATE datasheet.pdf
SOM TORPEDO WIRELESS 800MHZ IND datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 9V 10W datasheet.pdf