AVX Corporation 08055A100JAJ2A
08055A100JAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A100JAJ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A100JAJ2A.pdf
Availability of 08055A100JAJ2A
QUANTITY
08055A100JAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A100JAJ2A
Internal Part NumberEIS-08055A100JAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A100JAJ2A
Related Links08055A1, 08055A100JAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A100JAJ2A Details Description
Related parts for 08055A100JAJ2A
IC 6MHZ Z80 CMOS PIO 44-PLCC datasheet.pdf
SWITCH LEVER LONG SPDT 15A datasheet.pdf
CABLE ASSY 625 DUP SC - LC 7M datasheet.pdf
CONN RCPT 29POS BOX MNT W/SCKT datasheet.pdf
TVS DIODE 12VWM 19.9VC SMB datasheet.pdf
CBL AMC-TNC BLKHD JACK IP67 50MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
4+4 DIL MALE HORIZ F/LATCH datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 26POS JAM NUT SKT datasheet.pdf
CAP CER 180PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
CONN MICRO-D PLUG datasheet.pdf
CAP FILM 56NF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf