AVX Corporation 08055A150CAT2A
08055A150CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A150CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 15PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A150CAT2A.pdf
Availability of 08055A150CAT2A
QUANTITY
08055A150CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A150CAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A150CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A150CAT2A
Related Links08055A1, 08055A150CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A150CAT2A Details Description
Related parts for 08055A150CAT2A
DIODE MODULE 600V 105A HALF-PAK datasheet.pdf
TRANS PNP 20V 2A SOT23 datasheet.pdf
RES SMD 374 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
OSC VCXO 26.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONV DC/DC 6W 36-75VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2% 1W AXIAL datasheet.pdf
LED IND 8MM BLUE 12VDC 20MA datasheet.pdf
Connector Socket 20 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf