AVX Corporation 08055A150CAT2A
08055A150CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A150CAT2A
Brief Description
CAP CER 15PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A150CAT2A.pdf
Availability of 08055A150CAT2A
QUANTITY
08055A150CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A150CAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A150CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A150CAT2A
Related Links08055A1, 08055A150CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A150CAT2A Details Description
Related parts for 08055A150CAT2A
LED GREEN CLEAR 2SMD R/A datasheet.pdf
CAP ARRAY 2.2UF 6.3V X5R 0504 datasheet.pdf
RES SMD 41.2KOHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS M12 4-20 MA datasheet.pdf
CAP MICA 2PF 0.5PF 500V RADIAL datasheet.pdf
IC COMP CMOS HS 18V 36-TQFN datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 10POS 3.81MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 150W datasheet.pdf
Crystal 25.0000MHz 20ppm 18pF 70 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CAP TANT 22UF 50V 20% 2917 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CAP FILM 12UF 5% 1200VDC RADIAL5 datasheet.pdf