AVX Corporation 08055A150KAT2A
08055A150KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A150KAT2A
Brief Description
CAP CER 15PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A150KAT2A.pdf
Availability of 08055A150KAT2A
QUANTITY
08055A150KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A150KAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A150KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A150KAT2A
Related Links08055A1, 08055A150KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A150KAT2A Details Description
Related parts for 08055A150KAT2A
STRAIN RELIEF 64 POS BLACK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .125 SQ WW datasheet.pdf
RES SMD 59K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
PANEL STEEL 28.2 X 18.2" datasheet.pdf
ANT TWO-WAY 48MHZ TN CONN 6" datasheet.pdf
RES 620K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 15COND 16AWG SLATE 500' datasheet.pdf
26+26 DIL SMT VERT SOCKET datasheet.pdf
TVS DIODE 54VWM P600 datasheet.pdf
DIODE GPP 2A 600V DO-214AC datasheet.pdf
TV 19C 19#20 SKT RECP datasheet.pdf
Complete 10-Bit, 20 MSPS, 80 mW CMOS A/D Converter IC datasheet.pdf