AVX Corporation 08055A151KAT9A
08055A151KAT9A picture photo
Mfg. Part Number
08055A151KAT9A
Brief Description
CAP CER 150PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A151KAT9A.pdf
Availability of 08055A151KAT9A
QUANTITY
08055A151KAT9A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A151KAT9A
Internal Part NumberEIS-08055A151KAT9A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package5,000
Series-
PackagingBulk
Capacitance150pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A151KAT9A
Related Links08055A1, 08055A151KAT9A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A151KAT9A Details Description
Related parts for 08055A151KAT9A
CONN MOD PLUG 6P4C UNSHIELDED datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 600V 1A SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONNECTOR L21-20 4P5W YELLOW datasheet.pdf
SCR PHASE CTRL 800V 25A TO220FP datasheet.pdf
2442 22S100 244222S100 datasheet.pdf
RES 140 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS SQ FLNG WO/SCKT datasheet.pdf