AVX Corporation 08055A152KAT4A
08055A152KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08055A152KAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A152KAT4A.pdf
Availability of 08055A152KAT4A
QUANTITY
08055A152KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A152KAT4A
Internal Part NumberEIS-08055A152KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A152KAT4A
Related Links08055A1, 08055A152KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A152KAT4A Details Description
Related parts for 08055A152KAT4A
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 1A 20HTSSOP datasheet.pdf
FUSE 500A 690V DIN 2 AR UC datasheet.pdf
IC CLOCK GEN LOW EMI 8-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 250W datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 2.5V 10W DO213AB datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE SKT datasheet.pdf