AVX Corporation 08055A220GAT2A
08055A220GAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A220GAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 22PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A220GAT2A.pdf
Availability of 08055A220GAT2A
QUANTITY
08055A220GAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A220GAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A220GAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A220GAT2A
Related Links08055A2, 08055A220GAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A220GAT2A Details Description
Related parts for 08055A220GAT2A
IC DAC 10BIT QUAD W/BUFF 16TSSOP datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR I2C 16-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 75PSIS 1/8 NPT 5V datasheet.pdf
IC REG LDO 12V 1A TO220-3 datasheet.pdf
CONN HSG INLINE MNT PLUG 39POS datasheet.pdf
IP CORE TURBO DECODER XP2 datasheet.pdf
IC FPGA 65 I/O 180QFN datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
RES 6.73K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 330 OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 33000UF 40V SCREW datasheet.pdf