AVX Corporation 08055A220JA12A
08055A220JA12A picture photo
Mfg. Part Number
08055A220JA12A
Brief Description
CAP CER 22PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A220JA12A.pdf
Availability of 08055A220JA12A
QUANTITY
08055A220JA12A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A220JA12A
Internal Part NumberEIS-08055A220JA12A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance22pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A220JA12A
Related Links08055A2, 08055A220JA12A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A220JA12A Details Description
Related parts for 08055A220JA12A
CAP FILM 0.082UF 5% 50VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN 2.5MM MALE PHONE PLUG datasheet.pdf
IC ENCORE MCU FLASH 16K 44LQFP datasheet.pdf
CONN HEADER 56POS .100" DL GOLD datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 32KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 3/8-24 UNF .5-4.5V datasheet.pdf
BLADE SET TORX W/POUCH 8PC datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES 0.15 OHM 10W 5% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.6V 200MW SOD323 datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT PIN datasheet.pdf