AVX Corporation 08055A272JAQ2A
08055A272JAQ2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A272JAQ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A272JAQ2A.pdf
Availability of 08055A272JAQ2A
QUANTITY
08055A272JAQ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A272JAQ2A
Internal Part NumberEIS-08055A272JAQ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package3,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.055" (1.40mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A272JAQ2A
Related Links08055A2, 08055A272JAQ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A272JAQ2A Details Description
Related parts for 08055A272JAQ2A
FUSE GLASS 750MA 250VAC 125VDC datasheet.pdf
BOX ABS GRAY 11.81"L X 9.06"W datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 15VIN 3.3VOUT datasheet.pdf
RES 510 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
MALE INSERT MOLD 40CKT datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 15A SOLDER datasheet.pdf
CAP TANT 3.9UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN COUPLER RCPT SC-SC SIMPLEX datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.5% 1/32W 0201 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM XCUT T766 datasheet.pdf
CAP FILM 0.16UF 5% 850VDC AXIAL datasheet.pdf