AVX Corporation 08055A2R2CAT2A
08055A2R2CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A2R2CAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A2R2CAT2A.pdf
Availability of 08055A2R2CAT2A
QUANTITY
08055A2R2CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A2R2CAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A2R2CAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A2R2CAT2A
Related Links08055A2, 08055A2R2CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A2R2CAT2A Details Description
Related parts for 08055A2R2CAT2A
SOLDER PENCIL MAG-LITE BUTANE datasheet.pdf
IC MUX QUAD 2CHAN 3ST 16-SOEIAJ datasheet.pdf
RELIMATE VER CNR 3P LF datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS 22AWG MTA-156 datasheet.pdf
CONV DC/DC 15W 9-36VIN 05VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 200W datasheet.pdf
FAN AXIAL 172X51MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
LED ARRAY 3000LM NEU WHITE COB datasheet.pdf
CAP FILM 4UF 10% 400V AXIAL datasheet.pdf