AVX Corporation 08055A2R2CAT2A
08055A2R2CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A2R2CAT2A
Brief Description
CAP CER 2.2PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A2R2CAT2A.pdf
Availability of 08055A2R2CAT2A
QUANTITY
08055A2R2CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A2R2CAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A2R2CAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A2R2CAT2A
Related Links08055A2, 08055A2R2CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A2R2CAT2A Details Description
Related parts for 08055A2R2CAT2A
MOSFET P-CH 20V 7A 8-TSSOP datasheet.pdf
KIT TOOL FOR EG2110 US datasheet.pdf
INDICATOR 12V 8MM PROMINENT GRN datasheet.pdf
CONN HEADER 5POS VERT 2MM datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG JAM NUT RCPT 10POS datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V SMD datasheet.pdf
RES 39.407 OHM .3W .01% AXIAL datasheet.pdf