AVX Corporation 08055A300JAT2A
08055A300JAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A300JAT2A
Brief Description
CAP CER 30PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A300JAT2A.pdf
Availability of 08055A300JAT2A
QUANTITY
08055A300JAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A300JAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A300JAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance30pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A300JAT2A
Related Links08055A3, 08055A300JAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A300JAT2A Details Description
Related parts for 08055A300JAT2A
IC GATE XOR 2CH 2-INP SM8 datasheet.pdf
IC OPAMP GP 200KHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf
IC COMP DUAL LOW POWER 8-DIP datasheet.pdf
IC MCU 16BIT FLASH 144-LQFP datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 1.5W DO215AA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 3W 12V 250MA OUT datasheet.pdf
TERM BLOCK R/A 7POS 3.81MM BLK datasheet.pdf
CONN HDR 50POS 2.54MM T/H datasheet.pdf