AVX Corporation 08055A301JAQ2A
08055A301JAQ2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A301JAQ2A
Brief Description
CAP CER 300PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A301JAQ2A.pdf
Availability of 08055A301JAQ2A
QUANTITY
08055A301JAQ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A301JAQ2A
Internal Part NumberEIS-08055A301JAQ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance300pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A301JAQ2A
Related Links08055A3, 08055A301JAQ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A301JAQ2A Details Description
Related parts for 08055A301JAQ2A
IC REG LDO 3.6V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
POLYSWITCH PTC RESET 0.65A T/R datasheet.pdf
RES SMD 1.3M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 68PLCC datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FUSE 125V HAZ LOC UL913 .062A datasheet.pdf
CABLE IEC TO NEMA 6' datasheet.pdf
CAP MICA 5.6PF 5% 300V SMD datasheet.pdf
HEATSINK 36.83X57.6X5.84MM T766 datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Free Hanging (In-Line) IDC, Ribbon Cable datasheet.pdf
CONN CABLE 5CONDCTR datasheet.pdf
CAP TANT POLY 8200UF 6V CHA MNT datasheet.pdf