AVX Corporation 08055A331J4T2A
08055A331J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A331J4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A331J4T2A.pdf
Availability of 08055A331J4T2A
QUANTITY
08055A331J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A331J4T2A
Internal Part NumberEIS-08055A331J4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A331J4T2A
Related Links08055A3, 08055A331J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A331J4T2A Details Description
Related parts for 08055A331J4T2A
IC SUPERVISOR DUAL 2.93V SOT23-5 datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 32POS R/A 3.0MM datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 3.5V SC-82AB datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON 4PST 2A 36V datasheet.pdf
RES SMD 34 OHM 0.1% 1/16W 0603 datasheet.pdf
RES 113 OHM 1/10W .5% AXIAL datasheet.pdf
TOOL POSITIONER FOR CRIMP PIN datasheet.pdf
HEATSHRINK FP301 3/8-100' RED datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM L-TAB T412 datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR LTC1872ES6 datasheet.pdf
CAP FILM 0.082UF 5% 400VDC RDL datasheet.pdf