AVX Corporation 08055A4R0DAT2A
08055A4R0DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A4R0DAT2A
Brief Description
CAP CER 4PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A4R0DAT2A.pdf
Availability of 08055A4R0DAT2A
QUANTITY
08055A4R0DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A4R0DAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A4R0DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package16,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A4R0DAT2A
Related Links08055A4, 08055A4R0DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A4R0DAT2A Details Description
Related parts for 08055A4R0DAT2A
CONN RCPT 76POS DUAL .05" SMD datasheet.pdf
RES SMD 180 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 0.039 OHM 5% 1/3W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf
PNL MNT W/ WIRE 590NM 40MCD YLW datasheet.pdf
CAP CER 22PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
IC OSC VCXO 622.08MHZ 6-CLCC datasheet.pdf