AVX Corporation 08055A510FAT2A
08055A510FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A510FAT2A
Brief Description
CAP CER 51PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A510FAT2A.pdf
Availability of 08055A510FAT2A
QUANTITY
08055A510FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A510FAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A510FAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance51pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A510FAT2A
Related Links08055A5, 08055A510FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A510FAT2A Details Description
Related parts for 08055A510FAT2A
RES 33 OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
CABLE SERIAL ATA .5 METER datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER 4X1 14TSSOP datasheet.pdf
IC OPAMP GP 100KHZ RRO 14SO datasheet.pdf
IC FPGA 440 I/O 676FCBGA datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 18POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
IC TXRX CAN W/STANDBY HS 8SOIC datasheet.pdf
LED HDWR MNT CLIP 2PC BLACK datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 16POS SKT datasheet.pdf
RES 169K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 8POS GOLD datasheet.pdf