AVX Corporation 08055A561GAT4A
08055A561GAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08055A561GAT4A
Brief Description
CAP CER 560PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A561GAT4A.pdf
Availability of 08055A561GAT4A
QUANTITY
08055A561GAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A561GAT4A
Internal Part NumberEIS-08055A561GAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance560pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A561GAT4A
Related Links08055A5, 08055A561GAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A561GAT4A Details Description
Related parts for 08055A561GAT4A
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 26 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 2.5V 10% 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 4A 24 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CABLE 2COND 16AWG NATURAL 2500' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 25W datasheet.pdf
RES 184K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
TOOL APPLICATOR DF61 22-26AWG datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4000K 2SMD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 1A datasheet.pdf
CONN D-SUB PLUG 9POS R/A SOLDER datasheet.pdf