AVX Corporation 08055A670FAT2A
08055A670FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A670FAT2A
Brief Description
CAP CER 67PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A670FAT2A.pdf
Availability of 08055A670FAT2A
QUANTITY
08055A670FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A670FAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A670FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance67pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A670FAT2A
Related Links08055A6, 08055A670FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A670FAT2A Details Description
Related parts for 08055A670FAT2A
RES SMD 143 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES 30 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 10POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
HOOK-UP 24AWG WHT/RED 1000' datasheet.pdf
BVF7.62HP/5/180MF3 BCF/6R BK datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X10MM XCUT datasheet.pdf
IC SOC 256K FLASH 100LQFP datasheet.pdf
CARD GUIDE PRESS-IN BLACK 6" datasheet.pdf