AVX Corporation 08055A680JAJ2A
08055A680JAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A680JAJ2A
Brief Description
CAP CER 68PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A680JAJ2A.pdf
Availability of 08055A680JAJ2A
QUANTITY
08055A680JAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A680JAJ2A
Internal Part NumberEIS-08055A680JAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A680JAJ2A
Related Links08055A6, 08055A680JAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A680JAJ2A Details Description
Related parts for 08055A680JAJ2A
REG SW -15V 1.5A VERT T/H datasheet.pdf
MODULE XFRMR ETHERNET LAN 40SOIC datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 1000UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 330PF 100V X7R 0402 datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 16POS 270DEG 5MM datasheet.pdf
RES 1.32K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC PROG 2.5V 1.3NS 20PPM 3.2X5 datasheet.pdf
SR BTS PC CS 6 ASY H datasheet.pdf
DSUB 13W3 M SOD NMB G50 GOLD datasheet.pdf
CONN RCPT 100POS JAM NUT SKT datasheet.pdf