AVX Corporation 08055A6R0DAT2A
08055A6R0DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A6R0DAT2A
Brief Description
CAP CER 6PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A6R0DAT2A.pdf
Availability of 08055A6R0DAT2A
QUANTITY
08055A6R0DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A6R0DAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A6R0DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package16,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A6R0DAT2A
Related Links08055A6, 08055A6R0DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A6R0DAT2A Details Description
Related parts for 08055A6R0DAT2A
CONN TERM GROUND FLAG RG58 TIN datasheet.pdf
JUMPER-H1502TR/A2015W/H1500TR 6" datasheet.pdf
CONN MDR PLUG 26POS R/A GOLD datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Male Pins 15 Position Panel Mount, Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN PLUG 25POS 30AWG 20IN datasheet.pdf
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ SC70-5 datasheet.pdf
RES 107K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 37POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 7.5A 125V datasheet.pdf
XCEDE 2W 4PVH 4COL datasheet.pdf
CAP CER 510PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf