AVX Corporation 08055A6R0DAT2A
08055A6R0DAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A6R0DAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 6PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A6R0DAT2A.pdf
Availability of 08055A6R0DAT2A
QUANTITY
08055A6R0DAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A6R0DAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A6R0DAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package16,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6pF
Tolerance±0.5pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A6R0DAT2A
Related Links08055A6, 08055A6R0DAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A6R0DAT2A Details Description
Related parts for 08055A6R0DAT2A
IC HEX INVERT W/OD 14-SOIC datasheet.pdf
IC REG BOOST ADJ 2A 10MSOP datasheet.pdf
SENSOR 200PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
PNEU HEAD SOLIS FLAG 1/0AWG datasheet.pdf
INSERT MALE 10POS+1GND CRIMP datasheet.pdf
RES CHAS MNT 60.4 OHM 1% 20W datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
CONN STACKER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf
CAP CER 62PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CAP CER 1.2PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf