AVX Corporation 08055A910FAT2A
08055A910FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A910FAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 91PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A910FAT2A.pdf
Availability of 08055A910FAT2A
QUANTITY
08055A910FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A910FAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A910FAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance91pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A910FAT2A
Related Links08055A9, 08055A910FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A910FAT2A Details Description
Related parts for 08055A910FAT2A
DIODE GEN PURP 100V 1A SMB datasheet.pdf
CONN HEADER .100 DUAL STR 12POS datasheet.pdf
IC REG LDO 1.5V 3A P2PAK-4 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .050 DIP datasheet.pdf
RES SMD 1.8 OHM 5% 2W 4124 datasheet.pdf
TOOL SHEAR SIDE AMP-O-MATOR datasheet.pdf
CONN RING UNINS 6-10AWG #1/4 datasheet.pdf
RES SMD 6.2KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CORD 5POS FEMALE/MALE 4M 22AWG datasheet.pdf