AVX Corporation 08055A910FAT2A
08055A910FAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A910FAT2A
Brief Description
CAP CER 91PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A910FAT2A.pdf
Availability of 08055A910FAT2A
QUANTITY
08055A910FAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A910FAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A910FAT2A
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance91pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A910FAT2A
Related Links08055A9, 08055A910FAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A910FAT2A Details Description
Related parts for 08055A910FAT2A
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 45V 8A AXIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 2 RES 180 OHM 0302 datasheet.pdf
EVALUATION PLATFORM HI5767 datasheet.pdf
RES SMD 274 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC REG CTRLR BUCK PWM 20-QFN datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWAY .100 3POS STR datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
D-PHY BUS DECODE WS-XS datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf