AVX Corporation 08055A9R1CAT2A
08055A9R1CAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055A9R1CAT2A
Brief Description
CAP CER 9.1PF 50V NP0 0805
Datasheet Download
08055A9R1CAT2A.pdf
Availability of 08055A9R1CAT2A
QUANTITY
08055A9R1CAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055A9R1CAT2A
Internal Part NumberEIS-08055A9R1CAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance9.1pF
Tolerance±0.25pF
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055A9R1CAT2A
Related Links08055A9, 08055A9R1CAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055A9R1CAT2A Details Description
Related parts for 08055A9R1CAT2A
REGULATOR 24V-2.5V 5A SIP CU HS datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK K OS 750W datasheet.pdf
CBL ASSY 8X NM UHFM datasheet.pdf
ENCLOSED SWES E6TOP ROLLER datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 3.75KV TRANS 4-SOP datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
A22TK-2LL-01-03 datasheet.pdf
OSC PROG 1.3NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
FIXED IND 1.2MH 115MA 22.1 OHM datasheet.pdf