AVX Corporation 08055C101MAT4A
08055C101MAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08055C101MAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 100PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C101MAT4A.pdf
Availability of 08055C101MAT4A
QUANTITY
08055C101MAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C101MAT4A
Internal Part NumberEIS-08055C101MAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package20,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance100pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C101MAT4A
Related Links08055C1, 08055C101MAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C101MAT4A Details Description
Related parts for 08055C101MAT4A
RES SMD 22K OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 200V RADIAL datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 64KB FLASH 48VQFN datasheet.pdf
RES 361 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 47PF 500V NP0 1111 datasheet.pdf
CONN LINE SOURCE CRIMP 1POS datasheet.pdf
IC MIXER UP/DWN HI LIN 20-TQFN datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP3T datasheet.pdf
CONN HEADER 40POS T/H R/A datasheet.pdf