AVX Corporation 08055C102JAT4A
08055C102JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08055C102JAT4A
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C102JAT4A.pdf
Availability of 08055C102JAT4A
QUANTITY
08055C102JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C102JAT4A
Internal Part NumberEIS-08055C102JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C102JAT4A
Related Links08055C1, 08055C102JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C102JAT4A Details Description
Related parts for 08055C102JAT4A
IC REG LDO 2.5V 0.5A 8SOP datasheet.pdf
RES 75 OHM 3W 1% AXIAL datasheet.pdf
8X3 MTE RCPT SR RIBBED .100CL datasheet.pdf
RES 34.5 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
60717-5 WIRE STOP datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 27.4K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 60A DO203AB datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.3V datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf