AVX Corporation 08055C102KAZ2A
08055C102KAZ2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C102KAZ2A
Brief Description
CAP CER 1000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C102KAZ2A.pdf
Availability of 08055C102KAZ2A
QUANTITY
08055C102KAZ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C102KAZ2A
Internal Part NumberEIS-08055C102KAZ2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesFLEXITERM and FLEXISAFE Capacitors
Component Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFLEXITERM®
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C102KAZ2A
Related Links08055C1, 08055C102KAZ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C102KAZ2A Details Description
Related parts for 08055C102KAZ2A
KIT TRANSCEIVER T1 DESIGN DS2151 datasheet.pdf
CAP CER 100PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 15.12VC SMC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805 datasheet.pdf
IC CLOCK GENERATOR 8-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS VERT .156 GOLD datasheet.pdf
IC MULTIPLEXER I2C HOTSWAP 14DFN datasheet.pdf
RES SMD 3.48 OHM 1/2W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 15V IN 5V OUT datasheet.pdf
IC CIRCUIT RESET PWR-ON SOT23-5 datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS PNL MNT SLDR datasheet.pdf