AVX Corporation 08055C103KAQ2A
08055C103KAQ2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C103KAQ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C103KAQ2A.pdf
Availability of 08055C103KAQ2A
QUANTITY
08055C103KAQ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C103KAQ2A
Internal Part NumberEIS-08055C103KAQ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C103KAQ2A
Related Links08055C1, 08055C103KAQ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C103KAQ2A Details Description
Related parts for 08055C103KAQ2A
FUSE CERAMIC 315MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 6TSOP datasheet.pdf
IC 3-TO-8 DECODER/DEMUX 16-TVSOP datasheet.pdf
TRIMMER 2K OHM 0.05W SMD datasheet.pdf
VARISTOR 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
MP CONFIGURABLE POWER SUPPLY datasheet.pdf
IC ADC 24BIT SRL 4CH 40-LFCSP datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 48V 2900W datasheet.pdf
OSC MEMS 100.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP FILM 820PF 5% 1600VDC RAD datasheet.pdf