AVX Corporation 08055C103KAT2P
08055C103KAT2P picture photo
Mfg. Part Number
08055C103KAT2P
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C103KAT2P.pdf
Availability of 08055C103KAT2P
QUANTITY
08055C103KAT2P Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C103KAT2P
Internal Part NumberEIS-08055C103KAT2P
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C103KAT2P
Related Links08055C1, 08055C103KAT2P Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C103KAT2P Details Description
Related parts for 08055C103KAT2P
CARDEDGE 86POS DL .156 BLK LOPRO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SWITCH SNAP SPDT datasheet.pdf
CAP FILM 16UF 10% 700VDC RADIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 26POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
CONN HEADER VERT 16POS .156 TIN datasheet.pdf
IC RC FILTER NETWORK 2CH SOT665 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M5 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE DL 210POS .050 SMD datasheet.pdf