AVX Corporation 08055C103M4T4A
08055C103M4T4A picture photo
Mfg. Part Number
08055C103M4T4A
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C103M4T4A.pdf
Availability of 08055C103M4T4A
QUANTITY
08055C103M4T4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C103M4T4A
Internal Part NumberEIS-08055C103M4T4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package15,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C103M4T4A
Related Links08055C1, 08055C103M4T4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C103M4T4A Details Description
Related parts for 08055C103M4T4A
IDC CABLE - APR26B/AE26M/APR26B datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
SW SUBMINI SPST-NO 5A PIN PLUNGR datasheet.pdf
FUSE HLDR CART 500V 10A IN LINE datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK 7.50MM 6POS PCB datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
RES 392 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CABLE 8COND 20AWG SLATE 500' datasheet.pdf
CABLE 6COND 10AWG BLK SHLD 100' datasheet.pdf
TERMINAL END PLATE 3MM BLUE datasheet.pdf