AVX Corporation 08055C103MAT6N
08055C103MAT6N picture photo
Mfg. Part Number
08055C103MAT6N
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10000PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C103MAT6N.pdf
Availability of 08055C103MAT6N
QUANTITY
08055C103MAT6N Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C103MAT6N
Internal Part NumberEIS-08055C103MAT6N
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package221
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTray - Waffle
Capacitance10000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)