AVX Corporation 08055C104KAJ2A
08055C104KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C104KAJ2A
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C104KAJ2A.pdf
Availability of 08055C104KAJ2A
QUANTITY
08055C104KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C104KAJ2A
Internal Part NumberEIS-08055C104KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C104KAJ2A
Related Links08055C1, 08055C104KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C104KAJ2A Details Description
Related parts for 08055C104KAJ2A
CABLE CAT5 SFTP PATCH GREY 1M datasheet.pdf
IC SRAM 1MBIT 45NS 32SOP datasheet.pdf
DIODE ZENER 14V 320MW SOD323 datasheet.pdf
CONN RCPT 28 POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 34 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
OSC PROG 8NS 20PPM 2.5X3.2MM datasheet.pdf
KIT EVALUATION P9020 RECEIVER datasheet.pdf
CONN HEADER 26POS .100 L.210 datasheet.pdf