AVX Corporation 08055C124KAT2A
08055C124KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C124KAT2A
Brief Description
CAP CER 0.12UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C124KAT2A.pdf
Availability of 08055C124KAT2A
QUANTITY
08055C124KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C124KAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C124KAT2A
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.12µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.050" (1.27mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C124KAT2A
Related Links08055C1, 08055C124KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C124KAT2A Details Description
Related parts for 08055C124KAT2A
XFRMR LAMINATED 16VA THRU HOLE datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V EMD3 datasheet.pdf
IC CODEC-FI 13BIT 3V 20-TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 154 OHM 0.5% 1/16W 0816 datasheet.pdf
RES SMD 681 OHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO -15V 1A D2PAK datasheet.pdf
CAP CER 100PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 55POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 5A 277VAC 50VDC datasheet.pdf