AVX Corporation 08055C152JAT4A
08055C152JAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08055C152JAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1500PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C152JAT4A.pdf
Availability of 08055C152JAT4A
QUANTITY
08055C152JAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C152JAT4A
Internal Part NumberEIS-08055C152JAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C152JAT4A
Related Links08055C1, 08055C152JAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C152JAT4A Details Description
Related parts for 08055C152JAT4A
CONN HEADER 44POS .100" SGL GOLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 2.67M OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf