AVX Corporation 08055C222MAT2A
08055C222MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C222MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2200PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C222MAT2A.pdf
Availability of 08055C222MAT2A
QUANTITY
08055C222MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C222MAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C222MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C222MAT2A
Related Links08055C2, 08055C222MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C222MAT2A Details Description
Related parts for 08055C222MAT2A
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
MOSFET P-CH 20V 2.5A SOT23 datasheet.pdf
LED CBI 5MM RED/GREEN BI-COLOR datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Regulator PWM Dimming 20mA Backlight 16-UMLP (3x3) datasheet.pdf
LS 5.08/07/90 3.5SN BK datasheet.pdf
SOCKET ADAPTER PLCC TO 44DIP 0.6 datasheet.pdf
MINITEK HDR VERT POL TOR datasheet.pdf
CONN SC PLUG HOUSING LIGHT WEIGH datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100" datasheet.pdf