AVX Corporation 08055C270KAT2A
08055C270KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C270KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C270KAT2A.pdf
Availability of 08055C270KAT2A
QUANTITY
08055C270KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C270KAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C270KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C270KAT2A
Related Links08055C2, 08055C270KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C270KAT2A Details Description
Related parts for 08055C270KAT2A
CARDEDGE 44POS DL .156 GREEN PCB datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 6A 125V datasheet.pdf
MOSFET N-CH 500V 60A PLUS247 datasheet.pdf
Connector Quick Connect Receptacle 12-16 AWG 0.250" (6.35mm) Crimp datasheet.pdf
LED CBI 5MM YLW/GRN BI-COLOR datasheet.pdf
RES 100K OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 26000UF 20% 7.5V FLTPCK datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X35MM R-TAB datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
TVS DIODE 6VWM 10.3VC DO-220AA datasheet.pdf
CAP CER 0.1UF 100V X7R 0805 datasheet.pdf