AVX Corporation 08055C270KAT2A
08055C270KAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C270KAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 27PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C270KAT2A.pdf
Availability of 08055C270KAT2A
QUANTITY
08055C270KAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C270KAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C270KAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance27pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C270KAT2A
Related Links08055C2, 08055C270KAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C270KAT2A Details Description
Related parts for 08055C270KAT2A
CONN TONGUE SPADE #6 18-22AWG datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST N-INV 5DSBGA datasheet.pdf
RES SMD 150 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC RF TXRX ZIGBEE 2.4GHZ 28VQFN datasheet.pdf
TRIMMER 50 OHM 0.25W SMD datasheet.pdf
RES 825 OHM 1% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
ICL 8 OHM 20% 5.5A 16MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .156" datasheet.pdf
508 TB SOCKET CLOSE RA datasheet.pdf
IC FLASH 64GBIT datasheet.pdf
MAT TABLE ESD 36"X72" LT BLUE datasheet.pdf
114 dB, 192 kHz 6-channel D/A Converter IC datasheet.pdf