AVX Corporation 08055C332MAT2A
08055C332MAT2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C332MAT2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3300PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C332MAT2A.pdf
Availability of 08055C332MAT2A
QUANTITY
08055C332MAT2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C332MAT2A
Internal Part NumberEIS-08055C332MAT2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3300pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C332MAT2A
Related Links08055C3, 08055C332MAT2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C332MAT2A Details Description
Related parts for 08055C332MAT2A
CORD COIL REVERSED 6-6 BLACK 5' datasheet.pdf
CONN PLUG RT ANG 4POS W/PINS datasheet.pdf
IC BUS BUFF TRI-ST QD 14SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 25POS .100" STACKER datasheet.pdf
CAP ALUM 47000UF 20% 10V SCREW datasheet.pdf
RES 3.32 OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 300V 3A DO201AA datasheet.pdf
GK NICU PTAFG PU V0 REC datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X6MM XCUT T766 datasheet.pdf
LED GREEN CLEAR 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
CAP CER 11PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf