AVX Corporation 08055C391KAJ2A
08055C391KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C391KAJ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C391KAJ2A.pdf
Availability of 08055C391KAJ2A
QUANTITY
08055C391KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C391KAJ2A
Internal Part NumberEIS-08055C391KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C391KAJ2A
Related Links08055C3, 08055C391KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C391KAJ2A Details Description
Related parts for 08055C391KAJ2A
RES SMD 60.4OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 91 OHM 5% 1/20W 0201 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 400V 1A DO204AC datasheet.pdf
RES SMD 21.1K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 4COND 24AWG 1000' datasheet.pdf
SENSOR DISTRIBUTOR datasheet.pdf
Connector Socket 13 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
SMART HOUSE PACKAGES datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
4700UF 6,3V 12,5X20 datasheet.pdf