AVX Corporation 08055C391KAJ2A
08055C391KAJ2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C391KAJ2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 390PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C391KAJ2A.pdf
Availability of 08055C391KAJ2A
QUANTITY
08055C391KAJ2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C391KAJ2A
Internal Part NumberEIS-08055C391KAJ2A
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package8,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C391KAJ2A
Related Links08055C3, 08055C391KAJ2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C391KAJ2A Details Description
Related parts for 08055C391KAJ2A
TERM BLOCK PLUG 14POS STR 3.5MM datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 64VQFN datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V 8SOIC datasheet.pdf
IC ASYNCH 2048X9 35NS 32-PLCC datasheet.pdf
RES 18.4K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 20SOIC datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR IR4301 datasheet.pdf
RES SMD 117 OHM 0.1% 5/8W 0805 datasheet.pdf