AVX Corporation 08055C471J4T2A
08055C471J4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C471J4T2A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 470PF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C471J4T2A.pdf
Availability of 08055C471J4T2A
QUANTITY
08055C471J4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C471J4T2A
Internal Part NumberEIS-08055C471J4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance470pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C471J4T2A
Related Links08055C4, 08055C471J4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C471J4T2A Details Description
Related parts for 08055C471J4T2A
RECT BRIDGE 800V 90A MTK datasheet.pdf
Crystal 20.4800MHz 30ppm 18pF 50 Ohm -10°C - 60°C Through Hole Cylindrical Can, Radial datasheet.pdf
IC SWITCH QUAD SPST 16DIP datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
FUSE MOD 70A 700V STUD datasheet.pdf
XFRMR DC/DC CONV 9V 80/200MA SMD datasheet.pdf
CABLE CAT6 8COND 23AWG BLU 1000' datasheet.pdf
RACK STEEL 26.7X21.4X52.3 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .100" datasheet.pdf