AVX Corporation 08055C473K4T2A
08055C473K4T2A picture photo
Mfg. Part Number
08055C473K4T2A
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C473K4T2A.pdf
Availability of 08055C473K4T2A
QUANTITY
08055C473K4T2A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C473K4T2A
Internal Part NumberEIS-08055C473K4T2A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesComponent Solutions for Smart Meter Applications
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.01mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C473K4T2A
Related Links08055C4, 08055C473K4T2A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C473K4T2A Details Description
Related parts for 08055C473K4T2A
CONVERTER DC-DC 1.3-3.5V 30A SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf
TVS DIODE 154VWM 246VC DO204AC datasheet.pdf
RES ARRAY 7 RES 33 OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 2.8K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CLIMATE CONTROL 16-18000BTU datasheet.pdf
RES 47.4 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
FGR22 110VAC 2NO+2NC W/COIL SUP datasheet.pdf