AVX Corporation 08055C473KAT4A
08055C473KAT4A picture photo
Mfg. Part Number
08055C473KAT4A
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V X7R 0805
Datasheet Download
08055C473KAT4A.pdf
Availability of 08055C473KAT4A
QUANTITY
08055C473KAT4A Order Process
Ship out your order
Specifications of 08055C473KAT4A
Internal Part NumberEIS-08055C473KAT4A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package10,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
Series-
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.037" (0.94mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)08055C473KAT4A
Related Links08055C4, 08055C473KAT4A Datasheet, AVX Corporation Distributor
08055C473KAT4A Details Description
Related parts for 08055C473KAT4A
TERMINAL BLOCK 7MM VERT 4POS PCB datasheet.pdf
IC SWITCH BUS 16BIT FET 48-TVSOP datasheet.pdf
IC LOAD SW N/P-CH MOSFET SOT563F datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR 4.6V SOT23-5 datasheet.pdf
RES SMD 1.2K OHM 5% 0.4W 0805 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 9POS STRGHT PINS datasheet.pdf
MULTI-PAIR 2COND 24AWG NAT 1000' datasheet.pdf
RES 4.64K OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR ROCKER datasheet.pdf
SCD-THR 3.81/16/90F 1.5SN BK datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 3A DO204AH datasheet.pdf